X
X

Wybierz swoją walutę

Polish zloty $ US Dollar Euro
X
X

Wybierz swoją walutę

Polish zloty $ US Dollar Euro

Prestashop jak zainstalować sklep

Strona głównaPostyPrestashopPrestashop jak zainstalować sklep

Jeżeli czytasz ten poradnik oznacza to, że prawdopodobnie po zbadaniu funkcjonalności wybrałeś jedną z najlepszych (jeśli nie najlepszą), zupełnie bezpłatną, ale w pełni funkcjonalną i atrakcyjną wizualnie platformę sklepową Prestashop. 

Teraz pozostaje Ci tylko instalacja tego sklepu. Z jednej strony nie jest to trudne, nie wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej jednak musisz wykonać kilka niezbędnych czynnośc,. aby tego dokonać. Oczywiście zawsze możesz zlecić wykonanie tej czynności innej osobie bądź firmie - wybór należy do Ciebie. 

Ps. Ten poradnik nie jest konieczny dla osób korzystających z naszych serwerów WWW lub VPS, ponieważ wszystkie wyposażone są w wygodny instalator aplikacji, który automatycznie instaluje sklep w 40 sekund, włącznie z automatycznym utworzeniem bazy danych.

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną instalację - koniecznie przeczytaj ten artykuł :)

Czego potrzebujesz:

1 - Serwer, na którym będzie pracował Twój sklep (do wyboru masz trzy opcje: zwykły współdzielony serwer WWW, "bardziej Twój" serwer VPS lub jeżeli dysponujesz zasobną kieszenią i nadmiarem gotówki - całkowicie Twój serwer dedykowany) - na czym się opierać wybierając serwer dla sklepu Prestashop napiszę w innym artykule.
2 - Domena internetowa - całkowicie niezbędne i konieczne dobro każdego sklepu internetowego. Przez cały okres działania sklepu domena będzie jego adresem, wizytówką, wskaźnikiem, a ty z dumą będziesz rozgłaszał ten adres światu. Nad wyborem domeny internetowej należy zastanowić się naprawdę dogłębnie, aby potem nie stanąć przed koniecznością jej zmiany, a co za tym idzie uszczerbkiem na wizerunku Firmy oraz co jeszcze bardziej boli spadkiem widoczności Twojego sklepu w wyszukiwarkach internetowych.

3 - Pliki sklepu - w zależności od wersji jaką chcesz zainstalować. Do wyboru są dwie 1.5 oraz 1.6 (instalowanie starszych nie ma już sensu). Archiwum instalacyjne pobrać możesz bezpośrednio ze strony Prestashop (zawsze ostatnia wydana wersja) lub z naszego serwera: PRESTASHOP 1.5.6.3 (OSTATNIA WERSJA STABILNA) lub PRESTASHOP 1.6.1.24 NAJNOWSZE STABILNE WYDANIE.
4 - I oczywiście czas - sama instalacja powinna zająć nie więcej niż 15 - 30 minut, do tego należy doliczyć potrzebny cas na wgranie plików instalacyjnych na serwer (dodatkowe 15 - 45 minut w zależności od szybkości serwera oraz od przepustowości łącza internetowego jakim dysponujesz).

Zakładając, już spełniasz powyższe cztery punkty - przystępujemy do najważniejszego etapu, czyli do instalacji:

 1. - Zainstaluj domenę na serwerze (ewentualnie dodatkowo wskaż folder, na który ma ona kierować - te ustawienia zależą od usługodawcy, u którego wykupiłeś hosting)
 2. - Pobierz instalkę sklepu
 3. - Pobrane archiwum z plikami instalacyjnymi sklepu rozpakuj na Swoim komputerze
 4. - Wypakowane pliki /tylko zawartość folderu "prestashop"!/ wgraj za pomocą klienta ftp do folderu na serwerze, w którym ma znaleźć się sklep  (w zależności od serwera może to być domyślny katalog publiczny "public_html" lub jeżeli utworzyłeś własny folder i przekierowałeś na niego domenę to wgraj pliki instalacyjne właśnie do niego)
 5. - Teraz aby nie tracić czasu (nie musisz pilnować kopiowania plików - same tam "pobiegną" :)) spokojnie możesz utworzyć nową bazę danych dla Twojego Sklepu. W większości przypadków opcję tworzenia bazy danych znajdziesz w panelu zarządzania serwerem. Ważne: zapamiętaj nazwę utworzonej bazy danych, użytkownika bazy danych oraz hasło do tej bazy danych - te informacje będą niezbędnie do prawidłowego zainstalowania sklepu.
 6. - Teraz czekaj na zakończenie kopiowania plików. Ważne: jeżeli podczas kopiowania plików wystąpią jakiekolwiek błędy, przerwanie kopiowania, komunikat o niepowodzeniu - powtórz tę czynność, unikniesz niepotrzebnych problemów podczas instalacji.

BRAWOO!! Pliki skopiowane, baza utworzona - nadszedł czas na instalację sklepu (paradoksalnie, dzięki dołączonemu do Prestashop instalatorowi, ta czynność jest akurat najprostsza w całym procesie instalacji):

 1. 1. W pasku adresu przeglądarki internetowej wpisz adres, pod którym znajdują się pliki instalacyjne sklepu /czyli nazwę wykupionej domeny/ - jeżeli pliki wgrały się prawidłowo wyświetli się instalator sklepu.
 2. 2. Należy wybrać język i kolejno uzupełnić wymagane pola /do tego już nie trzeba instrukcji - wszystko będzie dokładnie napisane i opisane/. Zatrzymamy się na karcie piątej - najważniejszej:
 3. instalator prestashop
 4. 1 - adres serwera baz danych - w większości przypadków jest to localhost, ale nie we wszystkich :( - dlatego przed uzupełnieniem tego pola sprawdź u Swojego dostawcy hostingu ten adres.
 5. 2, 3, 4 - nazwa, użytkownik i hasło bazy danych jaką utworzyłeś wcześniej dla tego sklepu (te dane miałeś zapamiętać podczas tworzenia bazy więc na pewno nie masz z tym problemów).
 6. 5 - zostaw domyślne "ps_" możesz również zmienić na dowolny prefix, wtedy instalator utworzy tabele z takim właśnie prefixem. Jest to przydatna opcja w przypadku, gdy do tej samej bazy podłączone są np. dwa sklepy lub sklep i inna aplikacja - wtedy tabele dla każdej aplikacji powinny mieć właśnie różne prefiksy.

Sprawdź czy instalator prawidłowo łączy się z bazą i przechodź dalej "następny".....

W efekcie instalator zainstaluje dla Ciebie sklep :). Ostatnią czynnością do wykonania będzie usunięcie folderu "install" z katalogu głównego sklepu - bez tego nie będziesz miał możliwości zalogowania się do panelu administracyjnego sklepu - więc zrób to i ciesz się nowo zainstalowanym, w pełni funkcjonalnym i jeszcze pachnącym nowością i całkowicie Twoim sklepem internetowym :)


Top